Results Orlando Florida USA

Results – Orlando Florida, USA – August 2019

Ladies Sport Ju Jitsu Team Championship

 Gold – Great Britain  – Jess McGarry (GB), Jess McGarry (GB), Jess Wood (AUS), Carla Townsend (GB), Michelle Holt (GB).

Silver – USA – Vicky Vuong (USSJA), Ayden Eads (ASJL), Melissa Carr (ASJL), Stephanie Lehecka (SMA),  Samantha Tincher (ASJL).

 

Men’s Sport Ju Jitsu Team Championship

 Gold – USA – Arren Moskowitz (USSJL), Joshua Hillman (SMA), Dionte Childress (USJJF), Desmond White (ASJL), James Oh (USSJL), Cody Lewis (USJJF), Dajua Calloway (USJJF).

Silver – Australia – Dylan Hunter (GB), Robin Dosoruth (AUS), Darren Higgs (AUS), Ramon Bennetts (AUS), Daniel Baker (GB), James Scarano (AUS), Adam Buckham (AUS).

Bronze – Great Britain – Kaveen Kaluaratchi (GB), Simon Cowans (GB), Steven Scaddan (GB), Paul Grant (GB), Jonathan MacDonald (GB), Michael McGarry (GB), Max Robinson (GB).

 

Ju Jitsu Demonstration Team Event

Gold – USA

Silver – Australia

 

Masters Ladies Individual Sport Ju Jitsu Championship

Open Division

Gold – Michelle Holt – Great Britain

Silver – Suzanne Foster – Australia

 

Masters Men’s Individual Sport Ju Jitsu Championship

Division 1

Gold – Arren Moskowitz – USSJA

Silver – Conrad van Dort – Australia

Bronze – Robin Dosoruth – Australia

 Division 2

Gold – Darren Higgs – Australia

Silver – Phillip Rocheleau – ASJL

Bronze – Vernon Shelton – USJJF / USSJA

Division 3

Gold – Paul Grant – Great Britain

Silver – John Delvecchio – ASJL

Bronze – Michael McGarry – Great Britain

Division 4

Gold – Richard Ashcroft – Great Britain

Silver – Leonard Settles – USSJA

Bronze – James Herring – ASJL

Division 5

Gold – Max Robinson – Great Britain

Silver – Alex Gee – Great Britain

Bronze – Stuart Ord – Great Britain 

SCROLL TO TOP

 

Ladies Individual Sport Ju Jitsu Championship

Division 1

Gold – Vicky Vuong – USSJA

Silver – Amanda Froelich – USJJF

Division 2

Gold – Jess McGarry – Great Britain

Silver – Ayden Eads – ASJL

Bronze – Tia Ellwanger – USSJA

Division 3

Gold – Melissa Carr- ASJL

Silver – Jess Wood – Australia

Bronze – Sarah Thompson – USSJA

Division 4

Gold – Stephanie Lehecka – SMA

Silver – Carla Townsend – Great Britain

Bronze – Alison Waugh – USSJA

Division 5

Gold – Michelle Holt – Great Britain

Silver – Samantha Tincher – ASJL

Bronze – Melissa Drake – ASJL

 

Men’s Individual Sport Ju Jitsu Championship

Division 1

Gold – Arren Moskowitz – USSJA

Silver – Zac Robinson – Great Britain

Bronze – Dylan Hunter – Great Britain

Division 2

Gold – Joshua Hillman – SMA

Silver – Steven Hinshaw – USSJA

Bronze – Conrad van Dort – Australia

Division 3

Gold – Dionte Childress – USJJF

Silver – Luke Horiuchi – USSJA

Bronze – Darnell Truett – SMA

 Division 4

Gold – Desmond White – ASJL

Silver – Kevin Spruill – USSJA

Bronze – Jacob Bunker – USSJA

Division 5

Gold – James Oh – USSJA

Silver – Zain Farmer – ASJL

Bronze – Jonathan MacDonald – Great Britain

Division 6

Gold – Cody Lewis – USJJF

Silver – Troy Crowell – SMA

Bronze – James Scarano – Australia

Division 7

Gold – Adam Buckham – Australia

Silver – Alex Gee – Great Britain

Bronze – Dajua Calloway – USJJF

SCROLL TO TOP

 

Ladies Individual Grappling (BJJ) Championship

Ladies Division 1

Gold – Vicky Vuong – USSJA

Silver – Jess McGarry – Great Britain

Bronze – Amanda Froelich – USJJF

Ladies Division 2

Gold – Melissa Carr – ASJL

Silver – Stephanie Lehecka – SMA

Bronze – Sarah Thompson – USSJA

Ladies Division 3

Gold – Alison Waugh – USSJA

Silver – Samantha Tincher – ASJL

Bronze – Carla Townsend – Great Britain

Ladies Division 4

Gold – Michelle Holt – Great Britain

Silver – Melissa Drake – USSJA

Bronze – Anna Seymour – USSJA

 

Men’s Individual Grappling (BJJ) Championship

Division 1

Gold – London Settles – USSJA

Silver – Kaveen Kaluaratchi – Great Britain

Bronze – Robi Cvitic – USJJF

Division 2

Gold – Zac Robinson – Great Britain

Silver – Dylan Hunter – Great Britain

Bronze – Conrad van Dort – Australia

Division 3

Gold – Joshua Hillman – SMA

Silver – David Morris – ASJL

Bronze – Simon Cowans – Great Britain

 Division 4

Gold – Dustin Shaffer – USJJF

Silver – Darnell Truett – SMA

Bronze – Dionte Childress – USJJF

 Division 5

Gold – Aaron Cleveland – ASJL

Silver – Derek Baure – USSJA

Bronze – Vernon Shelton – USJJF / USSJA

 Division 6

Gold – Zain Farmer – ASJL

Silver – Jacob Bunker – USSJA

Bronze – Daniel Baker – Great Britain

 Division 7

Gold – Gary Hensley – USJJF

Silver – John Jardon – ASJL

Bronze – Luke Cooper – Great Britain

 Division 8

Gold – Cody Lewis – USJJF

Silver – Troy Crowell – SMA

Bronze – Richard Ashcroft – Great Britain

 Division 9

Gold – Benjamin Rothrock – USSJA

Silver – Max Robinson – Great Britain

Bronze – Adam Buckham – Australia

 

 

SCROLL TO TOP

PHOTO’S FROM ORLANDO FLORIDA USA — COMING SOON  … For more photo’s go to previous championships or Gallery

Gold Coast Medals
Palm Beach Championships Venue
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants
Gold Coast Participants